Üç Atımlık Barut

14/04/2017

Mirkelam için bugünün  Türkiye’sinde ki müzik ağında aktif mi pasif mi değerlendirmesi yaparsam mutlak gerçek pasif olduğudur.Nedeni basit…Uzun bir süredir etkin ve etkileyici şarkıların varlığını hissettiren ve bunu güç gösterisine dönüştüren albümler yapamıyor.

Halbuki 90’lı yıllarda öylemiydi? Tabiki hayır…O yıllar Mirkelam adına gövde gösterisinin hakim olduğu yıllardı.1995’de başlayan o harikulade çıkış benim penceremden bakıldığında ‘Joker’ ve ‘Unutulmaz’ albümlerinde istikrarlı bir devamlılık sağlarken, sonrasında yapılan ‘Mutlu Olmak İstiyorum’, Kargo grubu ile yol arkadaşlığı yaptığı ’RRDP’  ve ‘Denizin Arka Yüzü’ albümlerinde hayal kırıklıkları vardı.

Aslında tüm bu söylediklerimi haklı çıkaran bir Mirkelam var karşımızda.Son albümü ‘    Mirkelam Şarkılarında’ yer alan toplam 10  şarkının 7’si 1995,1998 ve 2001 yıllarında çıkardığı o başarılı albümlerin repertuvarlarından seçilmiş.

İşin özeti şu ki Mirkelam tüm pop tarihiniN üç atımlık barutu olmaktan daha ötesine gidemedi…Yine de o üç  atımlık barutun ortaya çıkardığı şarkılar gerçekten güzel… Bir best of güncesi de diyebileceğimiz ‘Mirkelam Şarkıları’ albümünde yer alan yeni aranje ve yorumlara baktığımızda albüm repertuvarına konulmuş tüm şarkılar nitelik ve nicelik olarak alkışı hak eder eserler olduklarını bize  yeniden hatırlatıyorlar.

Bilinen bir şarkının her bir yorumcunun kendine has bir tavır ile yorumladığında o esere yeni bir eser kimliği kazandırabileceğinin kanıtı olan aranje ve yorumlar bu albüm de de var. Teoman,Sefa Endem’in aranjesinde ‘Hatıralar’a harika bir pop rock şarkı kimliği kazandırmış.Şarkı adeta Mirkelam’dan çıkmış ve Teoman’a mal olmuş.Yine aynı durum daha da güçlü bir değişimle Mabel Matiz’in yorumladığı ‘Laubali’ şarkısında da karşımıza çıkıyor.Sabi Saltiel ve Mabel Matiz şarkıyı birlikte nefis aranje etmişler ve ‘laubali’ kelimesinin kulakta bırakabileceği ize katılabilecek en lirik söylemi katmışlar.

Birde Bedük aranjesi ve yorumu ile öne çıkan ‘Terle’yi de alkışlamak gerekiyor. Tüm bunların dışında albümde yer alan diğer yorumlar ve aranjeler içinde şunları not edebiliriz.Gülşen yorumunda ‘Her Gece’, Mirkelam’ın kadın vokal versiyonundan öteye gitmiyor.Göksel yorumunda ‘Unutulmaz’, Kenan Doğulu yorumunda  ‘Tavla’, Nil Karaibrahimgil yorumunda ‘Asuman’ albüme  bir başka farkındalık kazandırmıyor…Tabi ki kazanılamayan bu farkındalıkta aranjelerin negatif etkisini de unutmamak gerekiyor. 

Pinhani’nin ‘Yollar’ ve Feridun Düzağaç’ın ‘Erenköy’ şarkısına sağladıkları yorumsal katkılar bu şarkıları da farkedilir kılarken Eser Yenerler neden bu albümde yer alması gerekiyordu sorusunu albümün prodüktörü Süheyl Atay’a sormak gerekiyor.Eser Yenerler tüm iyi niyeti ile ‘Ah Bir Joker’ e elinden gelen katkıyı sağlamaya çalışmış ama sonuç olarak böyle bir albümün en zayıf halkası olarakta ortada kalmış. Halbuki onun yerine Emre Altuğ’a solist mikrofonu verilseydi ‘Ah Bir Joker’ projenin jokerlerinden biri olabilirdi.

İş böyle olunca ‘Mirkelam Şarkıları’ albümü için son cümle ne olur derseniz o da şudur.Arşivsel değeri yarınlarda artarak çoğalacak ve üç atımlık barutun kısa bir zaman dilimine sığdırarak yazdığı ve bizimle paylaştığı şarkıların yer aldığı albümü dinlemek ve ona sahip olmak yerinde bir tercih olur.

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER analizLAR