En Çok Satan 6 Albüm

04/07/2017

 

Günümüz plak sektöründe artık mekanik satışların pazar payı çok düştü.Sektör tüm planlamasını dijital pazara yönelik olarak yapıyor.Halbuki dijital dünya var olmadan önce  mekanik satışlar belirlerdi ticari performansları. 60'lı yıllardan bu yana var olan Türk Popüler Müzik Dünyası'nın en çok satan albümleri acaba hangileri olmuştu?

Bir değerlendirme yaptık ve bakın en çok satan ilk 6 albüm sıralamasında hangi sanatçılar ve albümleri yer aldılar.

1. İbrahim Tatlıses - Mavi Mavi (1985)  3,2 Milyon 

Çıktığı dönemde çocuk, yaşlı herkesin dilinde dolanan bu şarkının Hülya Avşar için yazıldığı efsanesi vardır. Beraber Mavi Mavi adlı bir filmde de oynamalarının da bu efsanede etkisi büyüktür. İbrahim Tatlıses’in arabeskten sıyrılıp daha popüler müziklere geçiş albümü olarak da kabul edilebilir.

Türk pop tarihinin en çok satan 6 albümü

2. Coşkun Sabah - Beni Unutma/Aşığım Sana (1990)  2,8 Milyon

Türk müziğinde sesi ve muhteşem ud çalışıyla ayrı bir yeri olan Coşkun Sabah, 1990 yılında çıkardığı bu albümle her zaman çok satan albümler yapabildiğini kanıtlamıştır. Hatta rivayete göre bu albümden sonra ‘ıslık çalsam 1 milyon satar’ dediği söylenir.

Türk pop tarihinin en çok satan 6 albümü

3. Orhan Gencebay - Dil Yarası (1984) 2,7 Milyon

Orhan Gencebay her zaman çok satan bir sanatçı olmuştur. 'Dil Yarası', içerdiği klasik şarkılar ve tanıtımı için çekilen film sayesinde 80'lerin en çok satan albümlerinden biridir. 

Türk pop tarihinin en çok satan 6 albümü

4. Mahsun Kırmızıgül - Yıkılmadım Ayaktayım (1998) 2,6 Milyon

Mahsun Kırmızıgül’ün çok oktavlı sesini her yerde duymamıza neden olan albüm ayrıca Prestij Müzik ailesi olarak bilinen yerel ‘Rat Pack’imizin zirvesidir. Konser salonunda sadece annesine özel şarkı söylediği klibi ile de çok konuşulmuştu.

Türk pop tarihinin en çok satan 6 albümü

5. Tarkan - Ölürüm Sana (1997) 2,6 Milyon

Tarkan’ı starlığın en üst basamaklarına taşıyan albümde 'Şımarık' ve 'Kır Zincirlerini' gibi halen konserlerinde çığlık çığlığa söylenen klasikler bulunur. Tarkan’ın elektronik alt yapılara ve kalça sallama dansına başladığı albümde diyebiliriz.

Türk pop tarihinin en çok satan 6 albümü

6. Sezen Aksu - Gülümse (19912,5 Milyon 

90'lardaki pop müzik patlamasının kapısını açan albüm olarak da kabul edilen Sezen Aksu klasiğinde 'Hadi Bakalım' ve 'Her Şeyi Yak Şarkıları' ön plana çıksa da her şarkısı ayrı duygu denizlerine götüren muhteşem bir albümdür.
Türk pop tarihinin en çok satan 6 albümü

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER