Sibel Can'dan Arabeskin Anıt Şarkıları!

14/03/2017

Arabeskin en güzel şarkılarından biriyle açılıyor Sibel Can’ın son albümü ‘Arabesque

“Geceyi yaşarım doğmaz güneşim, zamansız küllendi yanan ateşim, yarına çıkar mı bilmem gidişim, zamansız sarardı benim hayatım...” Bu alanın en iyi isimlerinden Şakir Askan’a ait bu dizeler. Bir tek bu birkaç dize dahi, Askan’ın (ve benzerlerinin) arabeski layıkıyla yaptığının ispatı; dinleyicinin, bu türde bir şarkıdan ne beklediğini, dahası ne duymak istediğini iyi bilen, büyük ihtimalle kendisi de böyle bir dinleyici olan bir söz yazarının, dert ve çile tasvirleri.

 


Beste ise arabeskin anıt isimlerinden birine, Burhan Bayar’a ait.Büyük bir kısmını İbrahim Tatlıses’ten bilip bağrımıza bastığımız, bir kısmını hayatımızın fon müziği katında gördüğümüz şarkılar, sırayla ve arka arkaya dönüyor.

Bu şarkıların tamamı da arabeskin en iyi şarkıları arasında sayılıyor; bütün acılara rağmen umudu diri tutmanın baş yapıtlarından ‘Bu da Geçer’, ‘Gülüm Benim’, her karşılıksız aşığa denizler dolduracak kadar gözyaşı döktürmüş ‘Bir Kulunu Çok Sevdim’ ve bütün o “Nikâhına beni çağır sevgilim, istersen şahidin olurum senin” dahil, arabeske taklalar attırmış Burhan 
Bayar şarkıları.

 

NEDEN YABANCI İSİM?

Sibel Can’ın böyle bir albüm yapma fikrinden hemen sonra sırtını Burhan Bayar’a yaslamaya karar vermesi, bugüne kadar aldığı kararların en iyilerinden. Her alanın bilirkişileri vardır ve bu alanınki de Burhan Bayar’dır. Albüm genel olarak, arabeskin klasik yapısı içinde akıyor. Kemanların hem söz hem de melodiyle kan kardeşiymişçesine kaynaştığı, diğer enstrümanların layıkıyla devreye girip ya da çekildikleri, renklilik/zenginlik adına tezcanlılık yapmadığı bir yapı bu.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER