17/06/2017 - 21:41

Burcu Güneş’le ‘Darmaduman’ı Konuştuk

Pop müziğinin güçlü sesi Burcu Güneş, yaza damga vurmaya hazırlanan ‘Darmaduman’ adlı yeni single ve bu şarkı için çektiği klibinin beğenilme mutluluğunu yaşıyor. 

Önümüzdeki yıl sanat hayatının 20. yılını kutlayacak olan Burcu Güneş'le Sözcü'den Yüksel Şengül konuştu.

2

İLK OTOSTOPUMU AT ARABASINA YAPMIŞTIM 

‘Darmaduman'ın hikayesini anlatır mısın?
‘Darmaduman', sözü ve müziği Eflatun'a ait bir şarkı. Eflatun'la çok iyi bir ikili olduğumuza inanıyorum. Birlikte ürettiğimiz şarkılar müzikseverler tarafından çok seviliyor. 2011 yılında ‘Oflaya Oflaya' şarkısıyla başlayan müzikal birlikteliğimiz halen devam ediyor. Bir yandan 2018'de çıkarmayı planladığım pop albümüme hazırlık yaparken diğer yandan da single için çalışıyordum. Eflatun'la çok sık konuşuyorduk ve bana iki şarkı yolladı. Bu şarkıları Samsun Demir'le paylaştım. Samsun Bey, ‘Darmaduman'ı çok beğendi ve “Bu single'la ortalığı canlandıralım” dedik. Şarkının düzenlemesini ise Okan Akı yaptı.
 

Hiç darmaduman oldun mu?
Hayatın koşturmacası içinde benim de herkes gibi darmaduman olduğumu hissettiğim zamanlar olmuştur elbette. Fakat denizler dalgalanmadan durulmuyor.
Şarkının ilgiyle izlenen klibinde otostop yapıyorsun…
(Gülüyor) Evet, Murat Joker'in Kilyos'ta çektiği klipte otostop yapıyorum. Her şeyi bırakıp doğayı keşfetmeyi arzulayan, gerçeği ararken aşka tutulan bir kadını canlandırıyorum. İçime interrailci bir Burcu kaçtı anlayacağın.
 

Gerçek hayatta hiç otostop yaptın mı?
Lise yıllarımda, kendimi güvende hissettiğim yörelerde arkadaşlarımla otostop yaptığımı hatırlıyorum. Küçükken mahallede ilk otostopumu at arabasına yapmıştım. (Gülüyor) Arkadaşlarımla at arabasına binip okula gitmiştik.

1

Müzikte 20. yılını yaşıyorsun…
Seneye dolu dolu 20 yıl olacak… Yirmi değil, müzikte 50'nci yılımı da yaşasam her zaman yenilenme ve tazelenmenin şart olduğuna inanıyorum. Müzikal heyecanım asla bitmeyecek.
 

20 yılın muhasebesini yapsan neler söylersin?
Bu yola çıkarken asla yüz metre koşmayı düşünmedim; hep maraton koşmak istedim. Eğrisiyle doğrusuyla 20 yıl dolmak üzere. Şükür ki sevdiğim meslekte çok özel ve değerli bir kariyer oluşturma şansım oldu; hem de özümü hiç kaybetmeden… Ayrıca konserlerimi dolduran, şarkılarımı 7'den 70'e seven ve beni yıllardır destekleyen insanları düşündükçe, “Ne iyi etmişim bu yola çıkmakla, yaşanan o zorlu süreçteki bedellere ve her şeye değiyor” diyebiliyorum. Ve bütün bunlara layık olmaya çalışıyorum.

Şu an arzuladığın yerde misin?
Hedefime ulaştığım anda yeni hedefler ortaya çıkıyor. Hedeflerin bittiği yerde de insan bitiyor. Bu hedeflere varmayı zorlaştıran ve çok fazla etki altında kaldığımız bir dönemden geçiyoruz ama ben mesleğe yeni başlıyor gibiyim. Zorluklar beni hiç yıldırmıyor aksine kapasitemi genişletiyor ve kendimi keşfettiriyor. Daha en güzel şarkılarımı yazmadım ve de söylemedim… Kim bilir söyleyeceğim daha ne çok şarkı, yapacağım ne çok proje, albüm ve sayısız konserler var…
 

Hayatında en başa dönebilsen yine şarkıcı olur muydun?
Hayata yeniden başlasam kesinlikle yine şarkıcı olurdum. Zaten hayatta istediğin kadar farklı alanlara yönel, baskın yeteneklerin ve genetik kodların seni ait olduğun alana götürüyor. Hiçbir şeyin tesadüf olduğuna inanmıyorum.

6

Sırada bir pop albümü var. O albümün repertuvarı hazır mı?
Bu mesleğe başlarken ilk albümüm ‘Aşk Yarası'nda, Türkiye'deki işinin en ehli müzisyen ve müzik otoriteleriyle çalışmıştım. Herkese nasip olmayacak bir başlangıçtı bu. Albümde dünya müziğinden örnekler de vardı. Hal böyle olunca yirminci yıla özel hazırlayacağım proje de geçen senelerimin zirve noktası olmalı. Albümde yer alacak şarkıların çoğu bana ait. Yıllardır bekleyen ve biriken çeyiz sandığımdaki yeni şarkılarımı pop albümümde kullanacağım. Şimdi çok fazla bilgi vermek istemiyorum ama her şey bu albümde çok başka olacak.

4

100 BİN SATAN ALBÜM YILIN EN ÇOK SATANLARINDAN OLUYOR

Albümlerin satmadığı şu dönemde emeklerinin karşılığını alabiliyor musun?
O kadar yorularak, o kadar büyük özveriyle çalışarak albümler yapıyoruz ki… 2001 yılında çıkan ‘Tılsım' albümüm 1 milyon satış rakamını geçmişti. Şimdi ise 50 veya 100 bin satan albüm, yılın en çok satanlarından oluyor. Böyle bir dönemde telif haklarının ve emeğin korunması için dilerim gerekli önlemler alınır. Ülkemiz sanata ve sanatçısına sahip çıkmalı.

7

TÜRKÜLERLE GÜLER TÜRKÜLERLE AĞLARIZ

Burcu Güneş'in 20. yıla özel türkü ve pop albüm hazırlıkları sürüyor mu?
‘Darmaduman' single'ım müzikseverlere emanet olunca ben de türkü ve pop albümümün hazırlıklarını hızlandırdım…
 

Türkü albümün ne durumda?
Türkü albümü için farklı, geniş kapsamlı bir repertuvar hazırladık. Kalan Müzik Şirketi'nin sahibi Hasan Saltuk'un prodüktörlüğündeki bu projede pek çok değerli isimle beraber çalışıyoruz. Kalan Müzik ve DMC'nin ortak yaptığı bir işin ne kadar özel olacağını tahmin edebilirsiniz. Düzenlemelerimizin çoğu bitti. Yakında ana okumaları yapmak için stüdyoya gireceğim. Kariyerimin en özel işlerinden biri olacağını hissediyorum. Bu işteki heyecanım çok başka…

Toplumumuzda türkülerin çok önemli bir yeri var. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
Biz türkülerle güler türkülerle ağlarız. Türkülerle acılarımızı paylaşır, dilin lal olduğu yerde ağıtlar yakarız. Benim için türkü albümü yapmak büyük bir gurur olacak ve övünç olacak. Bu ülkede şarkı söyleyen her sanatçının bu topraklara bir borcu olduğunu düşünüyorum. Ben de borcumu bu şekilde ödeyeceğim. Dilerim layıkıyla bu projemizi de müzikseverlere ulaştırırım.

3

HAYATA GÜZEL BAKIYORUM

Hayranların formda kalmak için neler yaptığını merak ediyor…
(Gülüyor). Organik besinler tüketiyorum. Sebzem ve meyvem organik. Bol su içiyorum, sporumu eksik etmiyorum. Önce kendime sonra hayata güzel bakıyorum. Her gün yeni bir başlangıç olduğundan güne gülümseyerek uyanıyor, kendime olan güvenimi kaybetmiyorum.


Sevgilin Hakan Bey (Kutal) artık aileye girdi ve annenle (Bige Özkan) tanıştı… Düğün dernek yakın mı?
Ülkemin yaşadığı zor süreçler geçince her şey daha güzel ve anlamlı olacak. Her gün cenazeler kalkarken düğün yapmak bana uygun değil. İlişki sürecinde bizde her şey yerine oturdu, demlenip derinleşti.

5

DÜĞÜNÜME GELEN HERKES COŞACAK

Hayalindeki düğünle ilgili neler söylemek istersin?
Özgür, rahat, romantizm, aşk ve mutluluk dolu, bol bol oynadığım ve gelen herkesin coştuğu, eğlendiği, doğal ve akıcı bir düğün istiyorum. Belki ilk salona girerken bir kraliçe olacağım ama daha sonra bir köşede oturmayı asla düşünmüyorum. Düğün boyunca sürekli oynayacağım. Sanırım belli bir saatten sonra da ayaklarımda spor ayakkabılarım olacak. (Gülüyor).

DİĞER RÖPORTAJLAR