18/04/2017 - 09:56

İrem Benim Kıymetlim

Hürriyet'ten Büşra Bozok Aytek, Mustafa Ceceli ile konuştu.

Mustafa Ceceli’nin yeni albümünde İrem Derici ile düet yaptığı “Kıymetlim” şarkısı beklenenin üzerinde ilgi gördü. Klip ilk 2 haftada 20 milyonun üzerinde izlenme rakamına ulaştı. “Bu çok uzun zamandır planladığımız bir işti. İrem hakikaten benim kıymetlimdir” diyen Ceceli ile buluştuk, hem albümü, hem sektörü hem de planlarını konuştuk.

“Zincirimi Kırdı Aşk” albümümdeki “Kıymetlim” şarkısı çok beğenildi, ses getirdi. Siz bekliyor muydunuz böyle bir ilgiyi?
- İrem Derici ile çok uzun zamandır planladığımız bir işti. İrem hakikaten benim kıymetlimdir bu arada. İlk düzenlemesini yaptığım şarkısı “Düşler Ülkesi”ydi. O zamandan beri söylüyordum “Bizim bir şarkıda buluşmamız lazım” diye... O şarkıyı aradık durduk, bu süreçte İrem kariyerinde emin adımlarla ilerledi. Geçen yıl mart ayında aradım “Düet şarkımızı buldum” diye... Sonra oturup üstünde çalıştık ve 1 senede tamamladık şarkıyı. “Kıymetlim”in klibi 2 hafta gibi kısa bir sürede 20 milyonu aşkın kez izlendi. Tabii ki burada bir güç birliği de var. O güç birliği şu an çok iyi geri dönüş getiriyor. Toplumun her kesiminden pozitif tepkiler alıyoruz. İyi bir geri dönüş bekliyordum ama bu kadarını tahmin etmiyordum açıkçası.


Bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?
- İşbirliğine... Belli ki Sinan (Akçıl) da yazarken çok ıstırap çekmiş.
 

Sinan Akçıl’a sordunuz mu hikayesini?
- “Kime yazdın?” diye sordum ama vallahi söylemedi.

Mustafa Ceceli:İrem benim kıymetlim

SEZEN AKSU EDEBİYATI İLE HEPİMİZİ ALAŞAĞI EDER

Hangi hedefle yola çıkmıştınız, şu an o hedefe ne kadar yakınsınız?
- 2007 yılında “Unutamam” şarkısını seslendirmişim, 10 yıl olmuş. Bu 10 yıllık süre içinde biz bir hedef koymuştuk. O hedef şuydu: Kalıcı olmak. Nasıl ki Sezen Aksu, Nilüfer, Ajda Pekkan, Nükhet Duru, Barış Manço’nun ölümsüz eserlerini konuşuyorsak, yakın geçmişte Tarkan, Kenan Doğulu, Mustafa Sandal gibi isimleri sayıyorsak, bunlardan biri neden olmayalım? Bunun için ne yapmak gerek? 

Ne?
- Bir kere şarkılar çok iyi olmalı. Her albümden 3 veya 4 hit şarkı çıkmalı. O hedefle yola çıkıldı. Bakıyorum, bugüne kadar 78 tane şarkı söylemişim ve yarısında fazlası çok iyi biliniyor.

Albümlerinizde genellikle sektörde adı duyulmamış yeni isimlerden beste alıyorsunuz... 
- Sana bir örnek vereceğim: “Can Parçam”, “İyi ki Hayatımdasın” gibi çok sevilen şarkılarımın bestecilerini muhtemelen duymamışsınızdır. Bu şarkılar yaklaşık 8 milyon tıklandı, izlendi. Böylesi fırsatlar, yeni yeteneklere bir kapı açıyor işte. Aslında bu riskleri almazsan başarıya ulaşamazsın. Türkiye’deki dinleyicinin zevkleri de çok hızlı değişiyor. Bir sene duyduğumuz insanları ertesi sene duyamıyoruz mesela... O yüzden kalıcı olabilmek için iyi şarkılar yapmak gerekiyor. 
 

Aynı isimlerle çalışıldığında hep birbirine benzer şarkılar çıkmaz mı zaten?
- Besteciler hep aynı şeyi yazıyor diyemeyiz. Sezen Aksu 70 farklı konuda şarkı yazabilir, hiçbiri diğerine benzemez. Çok güçlü kalemi var çünkü. Edebiyatıyla hepimizi alaşağı eder. Ancak şarkıcıların beklentileri hep aynı oluyor. “Bana şu şarkı gibi şarkı yaz” dersen olmaz. Diğer yandan yeni isimler bana daha samimi geliyor. Ticari kaygıları yok. Örnek veriyorum; saf bir duygu ile sevgilisine yazmış, onu şarkı yapmış... 
 

Siz hiç mi sipariş şarkı yaptırmadınız?
- Sipariş gibi değil ama hareketli veya slow şarkı diyerek kulağına kar suyu kaçırdığım arkadaşlarım oldu. Ravi’ye “Hep slow şarkını söylüyorum, hareketli bir şarkını söyleyeyim bu sefer” dedim mesela.

İKİNCİ İLAHİ ALBÜMÜ İÇİN ÇOK ERKEN

İlahiden sonra pop albüme dönüş... Zorlanmadınız mı?
- Hayır, çünkü ilahi albüm konsept bir albümdü sadece. Bu ise dördüncü pop albümümüz. Bir de ilahi albüm yapmamı eleştirenler oldu. Sosyal medyada bununla ilgili caps’ler paylaştılar, gülmekten karnıma ağrılar girdi. Çok yaratıcılar. 

Eleştirilere açık mısınız?
- Tabii ki açığız. Ama açıksözlülükle patavatsızlığı birbirine karıştırmamak lazım. Örnek veriyorum, “Arkadaşım henüz erken değil miydi, biraz bekleseydin” denirse, bu söyleneni ciddiye alır üzerinde düşünürüm. 
 

Bir ilahi albüm yapmayı daha düşünür müsünüz?
- Düşünmüyorum, daha çok erken... Çünkü, dediğim gibi o bir konseptti. Ama bir Türk sanat müziği albümü düşünüyorum.

KENDİ YAPTIĞIM ŞARKILARI BEĞENMİYORUM

Bu albüm için bir beste yapmışsınız...
- Ama okuyamadım. 

Neden?
- “Âşığız” adlı bir şarkıydı, söz ve bestesi de bana aitti. Kardeşim Sinan’ın albümüne koyduk. Kendi yaptığım şarkıları beğenmiyorum valla, neden bilmiyorum. Uyduruk geliyor. Sezen Aksu’ya dinlettim “Oğlum bu nasıl bir melodi, çok iyi” dedi oysa... 
 

Sezen Aksu ile düet planınız yok mu?
- Bir sonraki albümde teklif götüreceğim. İrem Derici ve Ajda Pekkan ile yaptık, aklımda Sezen Hanım var. 
 

Hayal ettiğiniz başka neler var?
- Doğru düzgün bir İngilizce albüm yapmak. Ama önce oraların Samsun Demir’ini bulmam lazım.

Mustafa Ceceli:İrem benim kıymetlim

 

 

DİĞER RÖPORTAJLAR